Madách Kamara előadása
Három magyar színpadi szerző Olaszországban tölti szabadságát. Turai és Gál színműírók új felfedezettje és pártfogoltja a fiatal zeneszerző Ádám Albert, aki operettprimadonna menyasszonyával fog találkozni ebben az előkelő tengerparti kastélyban. Az érkezésük időpontjáról azonban nem értesítik előre Annie-t, s ebből adódnak a bonyodalmak. A három férfi ugyanis fültanúja lesz Annie és korábbi hódolójának félreérthetetlenül bensőséges beszélgetésének. A helyzet egyértelmű, Annie hűtlensége bizonyítást nyert. Ádám vigasztalhatatlan, Turai azonban elhatározza, megóvja a fiút ettől a csalódástól. Annie boldogan csatlakozik a tervhez, s az egyébként nős Almádyt sem kell különösen noszogatni, hogy a botrányok elkerülése végett kövesse Turai utasításait. A színműíró néhány óra alatt egy színdarabot ír, melyhez felhasználja a valóságban elhangzott párbeszédet is. A darabot persze Annie-nak és Almádynak kell előadni. A fiatalok kibékülnek, mert a főpróbán "bebizonyosodik", hogy az ominózus párbeszéd szerzője nem az élet, hanem egy ismeretlen francia író.
Egyhelyütt ezt irják Márkus Lászlóról (ez egy 1984-es felvétel , utolsó szerepeinek egyike) ezzel az előadással kapcsolatban:
...A "Játék a kastélyban", számára az utolsó Molnár-darab, ami szó szerint meghosszabbította az életét. Turai Sándor színműíró, akiben Molnár Ferenc saját önarcképét rajzolta meg, az utolsó szerepe volt a boldog debreceni évek alatt, és azóta vágyott rá, hogy újra eljátszhassa. Ádám Ottó teljesítette ezt az utolsó kívánságot. Zenthe Ferenc alakította Gált, Turai szerzőtársát. Lőte Attila, Lesznek Tibor, Horesnyi László játszanak a darabban, csupa olyan kolléga, akit Márkus kedvel. Annie, a primadonna eredetileg Almási Éva, de egyeztetési problémák miatt végül Tóth Enikő kapja a szerepet. Márkus eleinte neheztel a változás miatt, de a fiatal színésznő remek alakítása már néhány próba után leveszi a lábáról. A "Játék a kastélyban" igazi kasszadarab, elorozza a Macskák musicaltől a legnagyobb közönségsiker címet, és a televízió is rögzíti. Hermann István, mikor a színikritikusok díjának odaítélésekor a legjobb férfialakítás kategóriájában Márkusra adta szavazatát, döntését így indokolja: "Az író figurájában össze tudja fogni az egyébként széthulló színpadot, s valóban azt érzékelteti, hogy ő a legjobb színpadi szakember az összes szereplők között, mégpedig azáltal, hogy egyszerre tud okos és humorosan fölényes lenni, nyugodt és mégis aktív." Takács István (Népszava) ugyanebből az alkalomból "egy briliáns darab, egy briliáns szerep és egy briliáns színész" találkozásáról beszél. "A hangsúly Márkus emberi és színészi bravúrján volt - írja Lengyel György. - Az előadások az élet és halál mezsgyéjén folyó küzdelmet is jelentették, és nap mint nap bizonyították a Színház különös erejét és varázsát. Mikor megjelent a színen, a közönség estéről estére kitörő szeretettel és óriási tapssal fogadta."... http://www.szineszkonyvtar.hu/contents/k-o/markuselet.htm
Ekkor frissült utoljára: 2024/11/21
Ekkor frissült utoljára: 2023/09/28
Ekkor frissült utoljára: 2020/12/28
Ekkor frissült utoljára: 2024/10/20
Ekkor frissült utoljára: 2024/10/20
A funkció használatához be kell jelentkezned!
×
Vélemény írás: