A film Ed Snowden szemszögéből mutatja be, hogyan élte meg azokat a napokat Hong Kong-i hotelszobájában rejtőzve, amikor a The Guardian (angol politikai napilap) újságírói először hozták nyilvánosságra az amerikai kormány lehallgatási botrányát. Snowden lépett kapcsolatba a film rendezőjével és egyeztetett vele arról, hogyan és hol találkozzanak, milyen feltételekkel bocsátja rendelkezésre az általa megszerzett bizonyítékokat.
Snowden elmondásában halljuk, mi vezette őt arra, h saját és szerettei életét is veszélyeztetve kirobbantsa a lehallgatási botrányt; látjuk, hogyan menekítik ki őt Hong Kong-ból, h aztán Oroszországba érve egy évre menekült státuszt kapjon.
Az Oliver Stone-féle filmet még nem láttam, de így sem bánom, hogy ezt a dokumentumfilmet előre vettem, ennél reálisabban úgysem tudják bemutatni, hogy mi történt. Snowder a yenkik Görgey tábornoka. Még néhány évszázadig elvitatkoznak rajta, hogy hős, vagy áruló. A legvalószínűbb, hogy egy kicsit ez is, egy kicsit az is, mindenesetre az, amit nemzetbiztonság címén amerika a világgal és saját állampolgáraival művel, az rémísztő.
10/10, amivel nem a személyt, vagy tettét, hanem szigorúan a dokumentumfilmet értékelem.
2013 januárjában az ismert dokumentumfilmes, Laura Poitras már két éve dolgozott egy megfigyelésről szóló filmen, amikor kódolt e-mail üzeneteket kapott a Citizenfour álnév alatt író Edward Snowdentől. Amikor Snowden felfedte, hogy valójában magas rangú adatelemző, aki hajlandó kiteregetni az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) nagyszabású lehallgatási tevékenységét, Pointrasnak sikerült meggyőznie arról, hogy dokumentumfilmet készíthessen róla. A Citizenfourban elkísérhetjük Pointrast és Glenn Greenwald újságírót Hong Kong-ba, és végigkövethetjük, ahogyan Snowden átadja nekik a magánszféra válogatás nélküli, illegális megsértését bizonyító titkosított anyagokat. Pointras filmje zsigerileg érezteti velünk az ellenőrizetlen kormányzati megfigyelés veszélyeit - megtekintése után másképp nézünk majd a telefonunkra, a leveleinkre, a bankkártyánkra, a böngészőnkre és a közösségi profilunkra is.
A jelenkor legnagyobb hatalommal bíró titkosszolgálatának, az amerikai NSA-nak korábban „külsős munkatársként” dolgozó Snowden néhány évvel ezelőtt került be a köztudatba, amikor, megelégelve az ügynökség jogilag és etikailag egyaránt problémás tevékenységét, borította a bilit, és néhány újságírón keresztül elkezdte kiteregetni a szennyest korábbi kenyéradója egyre gátlástalanabb, a legsötétebb diktatúrákat idéző működéséről. Megkérdőjelezhetetlen bizonyítékok birtokában próbálta felhívni a közvélemény figyelmét az NSA, illetve az amerikai kormányzat törvénytelen adatgyűjtésére, ami ekkor már nem csak a valódi nemzetbiztonsági kockázatot jelentő személyekre vagy csoportokra irányult, hanem az Egyesült Államok komplett civil lakosságára. Mindezt kiegészítette azzal a belső információval, hogy a Fehér Ház más országok vezetését is bevonta a telefon-lehallgatások, az internethasználat vagy a pénzügyi tranzakciók megfigyelésébe, ami a kollaboráns kormányok számára ugyanannak a totalitárius államhatalomnak a kiépítését tette lehetővé, mint amit az Obama-adminisztráció, illetve annak elődei korábban megkezdtek
Ekkor frissült utoljára: 2022/05/19
Ekkor frissült utoljára: 2023/12/17
Ekkor frissült utoljára: 2023/06/21
Ekkor frissült utoljára: -
Ekkor frissült utoljára: -
A funkció használatához be kell jelentkezned!
×
Vélemény írás: